Agenda item

MEMBERSHIP OF COMMITTEES AND JOINT COMMITTEES

To appoint Members to Committees; Chairs and Deputy Chairs of Committees (other than Area Committees)and West Yorkshire joint committees (Document “C” containing the list of appointments will be circulated at the meeting).

                                                                                               

                                                                                    (Adrian Tumber – 01274 432435)

 

 

Minutes:

Resolved –

 

That the membership of Committees and the appointment of Chairs and Deputy Chairs to the Committees (other than Area Committees) and appointments to West Yorkshire Joint Authorities be as set out in Document “C” as follows:

 

That the membership of Committees and the appointment of Chairs and Deputy Chairs to the Committees (other than Area Committees) and appointments to West Yorkshire Joint Authorities be as set out in Document “C” as follows:

                                    

STANDARDS COMMITTEE (10)

 

Independent Person (1) :  Mohammed Shakeel

Parish & Town Council Members (2): Clayton Parish Councillor Jean Pitts and Keighley Town Councillor Michael Westerman for a period of two years.

Councillors (7) :

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

 

D Smith

Jamil (Ch)

Griffiths

 

Townend

Ferriby

 

 

 

Lal

 

 

 

Slater

 

 

 

GOVERNANCE AND AUDIT COMMITTEE (5)

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

 

M Pollard

Johnson (Ch)

Reid

 

 

Thornton (DCh)

 

 

 

Swallow

 

 

Alternates

Alternates

Alternates

 

Cooke

I Greenwood

Sunderland

 

 

Lal

 

 

 

Watson

 

 

 

STAFFING COMMITTEE (5)

 

Conservative

Labour

Bradford Independents

 

Pennington

Hinchcliffe (Ch)

Sajawal

 

 

I Khan (DCh)

 

 

 

Lal

 

 

Alternates

Alternates

 

 

Poulsen

Lee

 

 

 

Salam

 

 

 

Tait

 

 

 

 

 

CHIEF OFFICER DISCIPLINARY COMMITTEE (5)

Conservative

Labour

Liberal Democrat

 

 

Pennington

Farley

Sunderland

 

 

 

Hinchcliffe

 

 

 

 

Imran Khan

 

 

 

 

Independent Persons (2) :Mohammed Shakeel and vacancy

 

 

LICENSING COMMITTEE (11)

 

Conservative

Labour

The Independents

Independent

 

 

Ellis

Slater (Ch)

Hawkesworth

Stelling

 

 

M Smith

Azam (DCh)

Naylor

 

 

 

Whitaker

Dodds

 

 

 

 

 

Godwin

 

 

 

 

 

S Khan

 

 

 

 

 

REGULATORY AND APPEALS COMMITTEE (7)

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

Brown

Warburton (Ch)

Griffiths

Cooke

Wainwright (DCh)

 

 

Amran

 

 

Watson

 

Alternates

Alternates

Alternate

Ellis

Azam

R Ahmed

M Pollard

Godwin

 

 

Shabir Hussain

 

 

Jenkins

 

 

CORPORATE OVERVIEW AND SCRUTINY COMMITTTEE (10)

 

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

 

 

 

Cooke

Azam (Ch)

Sunderland

 

 

 

Hargreaves

Duffy (Dep Ch)

 

 

 

 

M Smith

Bacon

 

 

 

 

 

Green

 

 

 

 

 

I Greenwood

 

 

 

 

 

Watson

 

 

 

 

Alternates

Alternates

Alternate

 

 

 

M Pollard

Akhtar

Ward

 

 

 

Townend

Dunbar

 

 

 

 

 

V Greenwood

 

 

 

 

 

T Hussain

 

 

 

 

 

Nazir

 

 

 

 

 

Thirkill

 

 

 

 

 

CHILDREN’S SERVICES OVERVIEW AND SCRUTINY COMMITTEE (9 plus voting co-opted)

 

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

Bradford Independents

 

 

 Gibbons (Ch)

Engel

Ward

Sajawal

 

 

 M Pollard (DCh)

Arshad Hussain

 

 

 

 

 

S Khan

 

 

 

 

 

Mullaney

 

 

 

 

 

Peart

 

 

 

 

Alternates

Alternates

Alternate

 

 

 

Hargreaves

Bacon

Humphreys

 

 

 

Senior

Firth

 

 

 

 

 

Mir

 

 

 

 

 

Thirkill

 

 

 

 

 

Wood

 

 

 

 

 

VOTING CO-OPTED MEMBERS (4):

 

Church representatives (2): Claire Parr(CE) and Joyce Simpson (RC)

Parent Governor Representatives (2): Sidiq Ali and Gull Hussain

 

HEALTH AND SOCIAL CARE OVERVIEW AND SCRUTINY COMMITTEE (9)

 

Conservative

Labour

Liberal Democrat

Bradford Independents

Hargreaves

V Greenwood (Ch)

N Pollard

Khadim Hussain

Riaz

A Ahmed (Dep Ch)

 

 

 

Johnson

 

 

 

Mir

 

 

 

Shabbir

 

 

Alternates

Alternates

Alternate

 

Barker

Akhtar

Sunderland

 

Senior

Berry

 

 

 

Godwin

 

 

 

Iqbal

 

 

 

H Khan

 

 

 

REGENERATION AND ENVIRONMENT OVERVIEW AND SCRUTINY COMMITTEE (9)

 

Conservative

Labour

Liberal Democrats

Green

Heseltine

Jamil (Ch)

Stubbs

Love

Whitaker

Dodds (Dep Ch)

 

 

 

Berry

 

 

 

Mohammed

 

 

 

Nazir

 

 

Alternates

Alternate

Alternate

Alternate

Riaz

Amran

R Ahmed

Warnes

Whiteley

Iqbal

 

 

 

Johnson

 

 

 

H Khan

 

 

 

Salam

 

 

 

 

AREA COMMITTEES (Chair and Deputy Chair appointed by each Committee)

 

BRADFORD EAST AREA COMMITTEE (9)

(Bolton and Undercliffe; Bowling and Barkerend; Bradford Moor; Eccleshill; Idle and Thackley; Little Horton)

 

Labour

Liberal Democrat

Bradford Independents

 

 

I Greenwood

R Ahmed

Sajawal

 

 

H Khan

Humphreys

 

 

 

Salam

Stubbs

 

 

 

Shafiq

Ward

 

 

 

Alternates

Alternates

 

 

 

Iqbal

Griffiths

 

 

 

Jamil

N Pollard

 

 

 

I Khan

Reid

 

 

 

Mir

Sunderland

 

 

 

 

Note: The ninth place is divided between an Independent and an Independent.

 

BRADFORD SOUTH AREA COMMITTEE (9)

(Great Horton; Queensbury; Royds; Tong; Wibsey; Wyke)

 

Labour

Conservative

 

Berry

Senior

 

Dodds

 

 

Tariq Hussain

 

 

Sabiya Khan

 

 

Peart

 

 

Wainwright

 

 

Warburton

 

 

Wood

 

 

Alternate

Alternates

 

Ferriby

Hargreaves

 

Green

 

 

Jabar

 

 

Johnson

 

 

Tait

 

 

Thornton

 

 

Watson

 

 

 

Note: The ninth place is divided between the Labour Group and the Queensbury Independent.

BRADFORD WEST AREA COMMITTEE (9)

(City; Clayton and Fairweather Green; Heaton; Manningham; Thornton and Allerton;

Toller)

 

Labour

 

 

 

Amran

 

 

 

A Ahmed

 

 

 

Akhtar

 

 

 

Engel

 

 

 

Kamran Hussain

 

 

 

Mohammed

 

 

 

Mullaney

 

 

 

Nazir

 

 

 

Shaheen

 

 

 

Alternates

 

 

 

Azam

 

 

 

Duffy

 

 

 

Dunbar

 

 

 

Arshad Hussain

 

 

 

Shabir Hussain

 

 

 

Lal

 

 

 

Shabbir

 

 

 

Swallow

 

 

 

Thirkill

 

 

 

 

KEIGHLEY AREA COMMITTEE (9)

(Craven; Ilkley; Keighley Central; Keighley East; Keighley West; Worth Valley)

 

Conservative

Labour

Independents

 

Brown

Firth

Hawkesworth

 

Herd

Godwin

 

 

M Smith

Abid Hussain

 

 

Whitaker

Slater

 

 

Alternates

Alternates

Alternate

 

Ali

Bacon

 Naylor

 

Gibbons

Farley

 

 

Poulsen

Lee

 

 

Rickard

 

 

 

 

Note: The ninth place is divided between the Labour Group and the Independent.

 

SHIPLEY AREA COMMITTEE (9)

 

(Baildon; Bingley;  Bingley Rural; Shipley; Wharfedale; Windhill and Wrose)

 

 

Conservative

Labour

Green

 

Heseltine

V Greenwood

Warnes

 

Cooke

Jenkins

 

 

Barker

 

 

 

Davies

 

 

 

Riaz

 

 

 

Townend

 

 

 

Alternates

Alternates

Alternates

 

Ellis

Hinchcliffe

Love

 

Pennington

Ross-Shaw

 

 

M Pollard

 

 

 

Shaw

 

 

 

Dale Smith

 

 

 

Whiteley

 

 

 

 

 

APPOINTMENTS/NOMINATIONS TO WEST YORKSHIRE JOINT AUTHORITIES FOR THE MUNICIPAL YEAR 2018/19

 

YPO (YORKSHIRE PURCHASING ORGANISATION)

 

(1)      That Councillor Warburton (alternate: Councillor Lal) and Councillor Whiteley (alternate:

Councillor Ellis) be appointed to the YPO for the 2018/19 municipal year.

 

(2)      That in accordance with the Standing Orders of the YPO this Council’s voting rights be vested in Councillor Warburton (or the alternate) as the representative of the largest group on the Council.

 

(3)      That the political balance rules which apply to the YPO Joint Committee be waived in accordance with Section 17 of the Local Government and Housing Act 1989.

 

 

WEST YORKSHIRE JOINT SERVICES

 

Recommended –

 

That Councillors Hinchcliffe, Imran Khan, Duffy (alternates: Councillors Lee and Salam) and Hargreaves (alternate: Councillor Senior) be appointed to the West Yorkshire Joint Services Committee.

 

WEST YORKSHIRE PENSION FUND

 

Recommended –

 

(1)       That Councillors Thornton and Ellis be appointed to the Investment Advisory Panel.

(2)       That Councillors Thornton, Lal and Ellis be appointed to the Joint Advisory Group.

 

 

WEST YORKSHIRE POLICE AND CRIME PANEL

 

Recommended –

 

That Councillors Dunbar, T Hussain and Brown be appointed to the West Yorkshire Police and Crime Panel.

 

WEST YORKSHIRE FIRE AND RESCUE SERVICE

 

Recommended –

 

That Councillors Dodds, Peart, Tait, M Pollard and Sunderland be appointed to the West Yorkshire Fire and Rescue Service.

 

INDEPENDENT REMUNERATION PANEL AND PARISH PANEL

 

Sir Rodney Brooke

Lorraine Clarke

Christopher Ing

 

 

APPOINTMENTS TO THE WEST YORKSHIRE COMBINED AUTHORITY

 

Recommended -

 

(1)       That the Leader of the Council be appointed as a member of the West Yorkshire Combined Authority and Councillor Imran Khan be appointed as the substitute.

 

(2)       That authority be delegated to the Chief Executive to jointly appoint with the other constituent councils of the Combined Authority (after consultation with relevant group whips) 3 additional Members to the Combined Authority and their substitutes, so that the 8 constituent council members taken as a whole reflect the balance of political parties for the time being among members of the Combined Authority’s constituent councils so far as reasonably practicable.

 

(3)       That Councillors I Greenwood, H Khan, Salam and Ellis be nominated to the Combined Authority’s Transport Committee.

 

(4)       That Councillors Watson (substitute: Councillor Dodds), Nazir (substitute: Councillor Tait) and Mike Pollard (substitute: Councillor Riaz) be nominated to the Combined Authority’s Overview and Scrutiny Committee.

 

(5)       It is noted that:

 

·         this Council’s relevant Portfolio holder will be co-opted by the Combined Authority to the Combined Authority’s Investment Committee; and

 

·         the Combined Authority Member appointed by this Council will be appointed (in their capacity as a Combined Authority Member), to the Combined Authority’s Leeds City Region Partnership Committee.

 

ACTION:       Interim City Solicitor

Supporting documents: